konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Aktualności » Militaria

Piotr Wielki wykrył „obcy” okręt podwodny


Podziel się z innymi:

Weź udział w dyskusji

   Zobacz całą galerię (1)

Atomowy krążownik rakietowy <i>Piotr Wielki</i>
Atomowy krążownik rakietowy Piotr Wielki

   Zobacz całą galerię (1)
Flagowy okręt rosyjskiej Floty Północnej, atomowy krążownik rakietowy Piotr Wielki przeprowadził ćwiczenia polegające na symulowanym wykryciu obcego okrętu podwodnego na Morzu Barentsa.

Do skutecznej próby doszło podczas gier wojennych mających za zadanie sprawdzenie gotowości bojowej okrętów wchodzących w skład Floty Północnej. Okręt podwodny odgrywający rolę wrogiego obiektu znajdował się na wodach międzynarodowych, nieopodal Wyspy Kildin. Do jego zneutralizowania wyznaczono okręt oraz jednostki latające ZOP (Ił-38 i Tu-142). Próba zakończyła się sukcesem i w związku z tym prowadzone będą dalsze ćwiczenia w powiązaniu z innymi okrętami Floty Północnej.

W zasadzie kolejnym etapem będą ćwiczenia wojskowe, a w szczególności ćwiczenia ze strzelaniem (Live Fire Exercise, LFX), które są szczególnym rodzajem tego typu aktywności. Polegają na zgraniu uzbrojenia oraz doskonaleniu umiejętności dowódców w zakresie praktycznego dowodzenia, kierowania ogniem, tworzenia ugrupowania bojowego. Jednym z głównych celów tego typu prób jest sprawdzenie nowych bądź ulepszonych pocisków rakietowych, lub, w przypadku okrętów podwodnych, nowych rodzajów torped i ich celności.

Historia Piotra Wielkiego sięga jeszcze czasów Związku Radzieckiego. Jest on krążownikiem rakietowym projektu 1144 Orłan (w kodzie NATO: Kirow) Stępka pod jego budowę została położona w 1986 roku. Do jego wcielenia do służby – skądinąd opóźnionego – doszło w 1998 roku. Już wtedy został przyjęty do służby jako okręt flagowy Floty Północnej.

Uzbrojenie tego atomowego krążownika rakietowego składa się z dwudziestu wyrzutni przeciwokrętowych pocisków dalekiego zasięgu 4K90 P-700 Granit, czterdziestu ośmiu wyrzutni rakiet systemu S-300F Fort i czterdzieści sześć nowszego systemu przeciwlotniczego S-300FM Fort-M, które są zdolne zwalczać zarówno cele lecące z powietrza, jak i nawodne. Są to pociski średniego, o zakresie efektywności do 200 kilometrów.

Ponadto na okręcie zainstalowano sześć rakietowo-artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych 3K87 KORTIK Jednocześnie Piotr Wielki dysponuje własnymi zasobami do zwalczania okrętów podwodnych w postaci trzech śmigłowców Ka-27.Jego radary są zdolne do wykrywania i śledzenia celów powietrznych poruszających się na wysokości 30 kilometrów i w zasięgu 300 km.

(en.rian,ru)
Data dodania: 22.04.2013 · Data modyfikacji: 22.04.2013· Liczba wyświetleń: 1375

Autor:

Andrzej Pawłowski

Liczba artykułów autora: 885

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Litwa wzmocni brygadę Żelazny WilkLitwa wzmocni brygadę Żelazny Wilk
Andrzej Pawłowski  
Chorwacja kupuje PzH 2000Chorwacja kupuje PzH 2000
Paweł Behrendt 
Jaki130 wznowią lotyJaki-130 wznowią loty
Andrzej Pawłowski  
Pancyry dla BrazyliiPancyry dla Brazylii
Paweł Behrendt 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.